Az intézmény honlapja | Főoldal | Galéria

Hogyan lett a régi fogadóból mai fogadó?

Ezzel a címmel kezdődött Korompay Katalin Ybl díjas építész cikke a Krónika 1988-as cikkében.

A terjedelmes cikkben, levezeti, hogy az óbudai épületről már az 1970-es években is látni lehetett, hogy hajdanán dicsőbb és sokkal szebb külseje lehetett. Akkoriban ez a Kiskorona utcai épület Frankel Leó Művelődési házként üzemelt. Az épület az idők során sok változtatáson, toldozáson ment keresztül, így azt a Fővárosi Tanács felújításra indítványozta elő.

A Fővárosi Levéltárból kiderült, hogy az épület telkére már 1816-tól építettek épületet, méghozzá a "Koronához és Oroszlánhoz" nevű fogadó és kávéházat. Az épületet sokszor átépítették, amint azt az előkerült tervrajzok is bizonyítják, s 1925-ben egy teljes átépítésen és bővítésen ment keresztül. Ekkor az épület már Bródy-féle kávéház és kaszinó néven működött. Az épületet a felismerhetetlenségig átalakították, s a főépület 25 ablakából 24-et befalaztak. Az ablakok helyreállításnál az az 1, még korábban befalazott, ám jól helyreállítható állapotban lévő ablak volt az egyetlen esély. A különböző régészeti feltárásoknál előkerült még faragott lábazat, különböző festések a falakon, ablakok és fülkék. A további feltáráson előkerült egy boltozat, amiről a régészek kiderítették, hogy egy középkori pince homlokzata. Ezután az eredmény után tovább ástak, és feltártak egy római kori vízvezető-követ, majd előkerült egy lehullott faldarab, ami egy előkelő római villa szobabelsőjének stukkós, falfestményes párkányrészlete, ráadásul meglehetősen jó állapotban volt. Ezt a darabot ma az Aquincumi Múzeumban lehet megtekinteni.

A feltárások végeztével el kellett dönteni, hogy mi legyen az épülettel, ugyanis a felújítást műemlék-helyreállítássá értékelték, melyet a Budapesti Műemléki Felügyelőség (ma: Kulturális Örökségvédelmi Hivatal") messzemenően támogatott. Így eldöntötték, hogy a helyreállítást nem csak helyiségről helyiségre engedélyezik, hanem az egész klasszicista épületre megadják az engedélyt. A tiszta klasszicista épülettömegből le kellett bontani a kuszán és zavarosan hozzátoldott épületelemeket, a közönség számára pedig a főbejáratot visszahelyezték az eredeti helyére, az utcasarok felőli oldalra. A főbejárat mellett a több célra is használható előcsarnokot is kialakították, melyet nem tudtak eredeti formájába hozni, hanem saját modern felfogású térformálást választottak. Itt található meg a tolóajtóként beépített képzőművészeti alkotás, melyen Bencze Lilla festőművész műalkotása kapott helyet.

A nagyterem helyreállítása során az ablakok és sarokfülkék, az érdekes vörös festés a klasszicista múltat tükrözik, mely jól ötvöződik a modern, épülethez hangolt lámpákkal. A Kiskorona utca felől helyreállítottak egy vendégszobát is, melyből lett a klubszoba. Az eredeti kapualjat is helyreállították, ahonnan a kiállítópincébe lehet bejutni, továbbá a mozgássérültek is itt közelíthetik meg az épületet. Egy új teret, a kávézót azért hozták létre, hogy a ellássa a termek közti közlekedő feladatát, továbbá innen lehet lejutni a középkori pincébe is.

Az így átalakított épület közepén megmaradt és kiszélesedett az udvar. A következő feladat volt, hogy ezt az udvart egy kertté alakítsák át. Ez úgy néz ki, hogy a mélypince vonalát követő fal, a kávézó veranda szerű üvegfala és az oszlopos tornác veszi körbe. Az így kapott terültet "átriumként" lehet felfogni, ahol üldögélésre alkalmas kőlépcsőt süllyesztettek a talajba, és a római kútból csorgókutas madáritatót készítettek. A Mókus utca felől is volt egy kapu, amit azonban a rengeteg átépítés miatt nem találtak meg a falban. Azonban még Óbuda bontása idején sikerült néhány szép, faragott kőkaput megmenteni tanácsosi embereknek, melyeket egy üres telken gyűjtöttek össze. Ezekből kiválasztották az oda illőt, és beépítették, hogy "díszévé" válhasson a háznak.

Az építkezés és átalakítás közel tíz évig tartott, de az épület azóta is kulturális központját jelenti a környéknek, így bátran kijelenthetjük, hogy az építés fáradozása teljes mértékben megfizetődött, hiszen a város egy régi-új hellyel gazdagodott.

Köszönet a segítségért Harsányi Máriának, az Óbudai Társaskör jelenlegi igazgatónőjének!

Benkő-Kiss Levente



Ez a munka az ELTE BTK informatikus-könyvtáros szak "BBN-IKT-252/1" című órához készült
2008. november 30-án.