Kodály Körönd

 

Képek

Minden kép erről az oldalról származik: http://www.btm.hu/ihm_anyagok/Foldalatti/Kodaly/index.htm

Ez a honlap egy órai munka révén készült 2008 novemberében, nem fog frissülni.

       A sugárúti Körönd kialakítására 1879-ben írtak ki pályázatot. Petschacher Gusztáv (Bécs, 1844 - Budapest, 1890) díjnyertes elképzelése az volt, hogy a teret szimmetrikusan négy, íves főhomlokzatú bérházcsoport övezze, amelyek középen nagy udvarral (cour d'honneur) nyílnak az utca felé. A legelőször elkészült MÁV Nyugdíjintézeti bérház (Andrássy út 88-90.) tervei szerint készült, 1880-81-ben.

A toszkán reneszánsz palotákat idéző monumentális épület homlokzatait díszítő Sgraffitot Rauscher Lajos tervezte, a figurális elemek Székely Bertalan munkái. E bérház előtt frissen restaurálva, eredeti formájában látható a Köröndi épületek keskeny előkertjét lezáró, Jungfer Gyula műhelyében készített gyönyörű kovácsoltvas kerítésrács és kétszárnyú kapu.
A többi köröndi ház ugyan Petschacher koncepcióját követte, de építészeti kialakításuk, stílusuk eltérő volt attól, hiszen más-más építészek munkái. Az Andrássy út 92-94. számú épületet, az úgynevezett Hübner-udvart Bukovics Gyula tervezte, 1883-84-ban.

Az út másik oldalán álló 83-85-ös számú ház Kauser József munkája (1883-85). Szintén Bukovics Gyula tervei alapján épült fel 1883-85-ben az Andrássy út 87-89. Ez az egyetlen köröndi bérház, amely nem követte a "cour d'honneur" kialakítást.

A Kodály körönd Budapest VI. kerületében található tér. Az Andrássy út halad rajta keresztül, míg arra merőlegesen a Szinyei Merse utca és a Felsőerdősor utca csatlakozik hozzá.
Területét egykor szemétlerakó gödör foglalta el, melyet feltöltöttek. Az Andrássy út sugárúttá építésekor alakították ki. Eleinte Körönd volt a neve. A Kodály körönd az Oktogon mellett a másik olyan tér az út vonalában, mely azt építészetileg tagolja. A tér szimmetrikus, épületei hasonlítanak egymásra. A tér négy épülete mindegyike előtt kis park található, bennük egy-egy szobor: Balassi Bálint, Szondy György, Zrínyi Miklós és Vak Bottyán szobrai. Korábban a téren állt Bocskai István és Bethlen Gábor szobra is, de ezek 1945-ben a Hősök terére kerültek a Millenniumi emlékműre, ahonnan akkor távolították el a Habsburg-szobrokat.
A teret határoló négy lakóépület teljes kört alkot, előttük platán- és gesztenyefás kertecskékkel, közepükön a szobrokkal. A tér a budapestiek egyik kedvelt pihenőhelye.
A teret a kezdetektől fogva Köröndnek hívták, majd 1938-ban Adolf Hitler térré nevezték át. 1945-től újra Köröndnek, majd 1971-től Kodály Köröndnek hívták, a halhatatlan emlékű zenetudós emlékére, aki a Körönd 1-es számú házában élt és alkotott évtizedekig. Kodály Zoltán lakását, azóta emlékmúzeummá alakították át.

A tér házai:

Források:

Wikipédia szócikk

Budapest Világörökségei

Pesti építkezések állomásai