Gyűjtés a Gerbeaud cukrászdáról

Készült: 2008 őszi félév, Információelmélet, adatbázis-építés és -kezelés, könyvtárgépesítés 2. (BBN-IKT-252/1) óra keretében

Készítette: Laki Xénia

Online források

A kezdetek:

A cukrászdát 1858-ban Kugler Henrik(1830-1905) alapította, Pesten, a mai József nádor téren. Bejárta Európát, mielőtt megnyitotta volna tea, kávé és süteményekülönlegességeket kínáló cukrászdáját. Nyaranta a fagylaltokat, az utcára kihelyezett kis asztaloknűál is lehetett fogyasztani. 1870-ben költözött a cukrászda a mai helyére (mai Vörösmarty tér). A mester 1882-ben ismerte meg Gerbeaud Emilt (1854-1919), akinek 2 évvel késöbb átadta az üzletét. A fiatal cukrászmester újításai, fejlesztései csak fokozták a hely népszerűségét. Újabb és újabb segédeket vett fel( a dolgozók létszáma elérte a 150-et), különböző finomságokat (konyakmeggy, macskanyelv, illetve a híres zserbószelet) készített, iparszerűvé tette az édességgyártást. Finom ízek mellett a külcsínre is ügyelt: saját tervezésű csomagolásokban árulta a finomságait. Hírnevét különböző díjakkal is fokozták, sőt a Francia Becsületrendet is kiérdemelte. Újításaival csak tovább öregbítette a hazai cukrászat hírnevét. (forrás: Stop.hu)

1909-ben a Cukrászok Ipartestületének örökös díszelnökévé választották, feleségével létrehoztak egy alapítványt, amely a fiatal cukrászok külföldi tanulmányait finanszírozza/támogatja. 1910-ben Darilek Henrik tervei alapján felújították, és azóta is őrzi az akkor kialakított stílust: rokokó mintázatú stukkók a mennyezeten, Mária Terézia sílusú falikarok és csillárok, a csavart lábú asztalok mellett Párizsból származó szecessziós asztalok. 1908-tól a cukrászdát a család által létrehozott Rt. tartotta fenn, 1909-ben a fiumei csokoládégyárat is sikerült megszerezni, és több kisebb cukrászdát létrehozni. Sajnos az első világháború sem kerülte el, de sikerült űátvészelni. 1919-ben Gerbeaud meghalt, az üzletvezetést felesége vette át, és egészen haláláig, 1940-ig irányította. Innentól vejeik irányították egészen 1945-ig, majd külföldre távoztak. 1950-ben a külföldi hozzátartozók kötelezték az államit a névváltoztatásra: Vörösmarty Cukrászda néven működött tovább a szocialista időszak alatt. A Gerbeaud nevet 1984-ben kapta vissza, jelenleg több különteremmel, sörözővel együtt működik a Gerbeaud-hagyományoknak megfelelően.

A cukrászdáról többet a hivatalos weboldalán ( hivatalos Gerbeaud honlap ) lehet megtudni.

Esti fényben a cukrászda:

A cukrászda nappal

A FigyelőNet cikke a cukrászda kelenföldi termelőüzeméről: FigyelőNet

A cukrászda belülről, 1970-ben:

retronom az oldalon további érdekességeket is találunk az '50-es, '60-as, '70-es, '80-as évek világából