2005. 06. 07
    KÖN-111
    A kommunikációelmélet alapjai
    Farkas Lívia
    I. évfolyam

Benczik Vilmos: A gyökerek közelében maradni
http://21.sz.phil-inst.hu/Benczik/benczik.htm

    Az emberi kommunikáció alapvetõen három síkon történik meg. Az elsõ ilyen sík az extralingvális jelek síkja, ahol a nyelven kívüli jelek, például a testbeszéd található. A második a szupraszegmentális jelek síkja, ahová például a hangszín vagy a hanglejtés is tartoznak. A harmadik szint a szegmentális nyelvi jelek síkja, ami magát a nyelvet jelenti.
    A különbözõ kommunikációs technológiákat és a kommunikáció megvalósulásait az alapján lehet elkülöníteni, hogy milyen síkokon valósulnak meg. Hatékonyságuk szintén a síkok segítségével mérhetõ, hiszen amelyik több síkot lefed, hatékonyabban közvetíti a mondandót.
    A kommunikációban etalonnak tekintett formája a közvetlen emberi kommunikáció. Ez a fajta kommunikáció mindhárom síkot igénybe veszi mûködése során, így legátfogóbb képet ad a mondandóról. A kommunikációs technológiák célja az, hogy a telekommunikációt a közvetlen kommunikációhoz hasonlóvá tegye, és ugyanolyan élményt nyújtson, mintha a felek közvetlenül kommunikálnának. Ezt a kommunikációs síkok különbözõ lefedéseivel érik el.
    A kommunikáció formáiban ezen kívül fontos szerepet játszik az interaktivitás is, mely azt jelenti, hogy a kommunikáló felek mennyire aktívan vesznek részt a kommunikációban. Ez lehet teljesen interaktív (például egy telefonbeszélgetés esetén), szekvenciálisan interaktív (amikor a kommunikáció egyszerre csak egy irányban történhet, például a telex használata során), vagy lehet nem interaktív (például rádió hallgatása közben, amikor egyirányú a kommunikáció).
    Az elsõ olyan készülék, mely a kommunikáció legalább két síkját (a szupraszegmentális és a szegmentális nyelvi síkot is) lefedte, a telefon volt. Ez a készülék lehetõvé tette, hogy különösebb technikai ismeret nélkül bárki kommunikálni tudjon bárkivel, aki tõle távol él. Nagyobb ugrást jelentett a mobiltelefonok megjelenése, hiszen így a telefonos kommunikáció már készülékhez sem volt kötve. Napjainkban pedig a mobiltelefon újabb korlátokat bont le, hiszen a fényképezés és a videofelvétel a hiányzó, harmadik síkot is készül birtokba venni, így teljessé téve a kommunikációt. A mobiltelefon átveszi a többi technikai eszköz - számítógép, kamera - funkcióját is.
    Ez a tendencia amellett, hogy megnyitja a világot az ember számára, el is idegeníti, hiszen a személyes találkozás már nem szükséges, elég egy e-mail a közlendõ elmondásához. A felelõsség is megváltozott, ha késünk vagy mégsincs kedvünk elmenni egy találkozóra, SMS-ben értesíthetjük a másik felet arról, hogy nem megyünk, így akkor is, ha õ már esetleg ott vár, tudni fog arról, hogy azt hiába teszi. Mi pedig ezzel tisztában lévén talán könnyelmûbben halasztunk el dolgokat, nem tartunk be ígéreteket.
    A cikk írója szerint az ember ezért egy idõ után vissza fog térni a "gyökerekhez", a valódi közvetlen kommunikációhoz, hiszen még mindig ez az egyedüli formája a kommunikációnak, ami valóban beteljesíti feladatát, és valódi élményt nyújt.