Kommunikáció

Előadó: Fodor János

Készítette: Péterffy Alexandra

2004. tavaszi félév

(Rituper Tamás: Jobbára ártalmatlan: chat a wapon)

 

 

Chat a wapon

 

 

            A kommunikáció egyik sajátos formája a chatelés, amely átmenetet képez az írott és a szóbeli nyelv között, ezért írott szóbeliségnek, írott beszélt nyelvnek is nevezhetjük, hiszen a chat szinte egyidejű kommunikáció; gyors reakció jellemzi, tartalmában pedig a beszélt, hétköznapi, informatív nyelvhez hasonlít. Wapos formája kevésbé ismert, főként technikai korlátai miatt, ami ugyanakkor egyedivé, játékosabbá teszi. Legfontosabb jellemzője, hogy újabb lehetőséget kínál baráti kapcsolatok kialakítására, baráti társaságok létrehozására - mivel az aktív felhasználók rendszerint személyesen is meg akarják ismerni egymást -, és természetesen a kapcsolattartásra. A wapos chat újabb cáfolatát jelenti annak a vélekedésnek, mely szerint az új kommunikációs eszközök és a technika fejlődése az emberi kapcsolatok kárára fog válni.

 

            A már ismertebb internetes és a kevésbé ismert wapos chat számos tényezőben különbözik egymástól. Az interneten módunk van arra, hogy válasszunk: a közös szobába akarunk belépni, vagy valakivel privát beszélgetést kívánunk folytatni. A wapon csak az előbbi lehetséges; ennek következménye, hogy a felhasználók a személyességet kiviszik a nyilvános beszélgetésbe. Másrészt a mobilon való chatelésnek technikai akadályai is vannak: lassabb a gépelés, ami alatt kimaradunk a kommunikációból, és a hozzászólásunk is harminc karakterre van korlátozva.

            Ahhoz, hogy belépjünk három karakterből álló nevet kell választanunk. A felhasználók rendszerint kötődnek választott nevükhöz, amely szinte személyiségük egy darabját képezi, épp ezért indulatoktól sem mentes konfliktust okozhat, ha két személy ugyanazon a néven van jelen. Erre használják a klón kifejezést (pl. alf:Dei!Klonom van!Vigyázz!), a klónozás pedig az agresszió egyik megnyilvánulási formáját jelenti. Nem mindenki használ nemére jellemző nevet (pl. van, aki el akar rejtőzni), viszont akik hétköznapi nevet választanak, rendszerint aktívan részt kívánnak venni a társalgásba. Összességében megállapítható, hogy a név jellemző a használójára.

            Miután beléptünk, amit minden, az adott szobában levő érzékel a kijelzőjén, lehetünk aktív, de passzív tagjai is a csevegésnek. Érdekes, hogy ez utóbbiak száma igen jelentős. Ha be akarunk kapcsolódni a társalgásba, azt kétféleképpen tehetjük: mindenkinek köszönünk (pl. sziasztok, hali mindenkinek) - ez ismeretségi körrel rendelkezőknél hatékony megoldás, vagy figyelemfelkeltő közléssel, kérdéssel indítunk (pl Pat:Van itt helyes fiú?), amire szinte mindig érkezik válasz. Az ismeretségi körrel rendelkezőknek erős igényük van arra, hogy köszönésükre vagy elköszönésükre a többiek reagáljanak – pl. akár több percig is várnak, amíg minden ismerősük el nem búcsúzik tőlük.

            Mivel a kommunikáció erősen korlátozott (harminc karakter, gépelés közben nem látjuk a chatszobát, s így az üzeneteket sem), úgy vélhetnénk, hogy nagy szerepe van a rövidítéseknek. Valójában elsősorban az egyéntől és a közlés hosszúságától függ használatának gyakorisága, de a vártnál kisebb szerepe van elsősorban azon megfontolásból, hogy a félreértéseket elkerüljék. Néhány rövidítés viszont mindenki által ismer és használ (pl. Hol laksz?=Lax?, 0630=w), mások bizonyos szimbólumokat is igénybe vesznek kiejtett vagy kiírt értelmükben (pl. c6elni, 4szemközt).

            Az ismerkedés azzal kezdődik, hogy megtudják egymás nemét, korát, lakóhelyét – ez utóbbi a makrókörnyezetet jelenti, mivel a wap sokkal nagyobb mobilitást enged a felhasználónak, és így az adott mikrokörnyezet nem mindig jellemző a személyre.

            A wapos chatet sokféleképpen értelmezhetjük. A sajátos kommunikációs helyzetet sokan élvezik játékos jellege miatt, ugyanakkor a felhasználók megértő közegben komoly témákról is véleményt cserélnek. De vannak olyanok is, akik a névtelenség révén itt élik ki erőszakos hajlamaikat. Egyik legfontosabb feladata azonban mindenképp a baráti kapcsolatok létrehozása és fenntartása.

 

                A technika fejlődésével az írásbeliség számos formája informálissá, hétköznapivá vált mind stílusában, mind tartalmában. Különösen a chatnél figyelhető meg a helyesírás figyelmen kívül hagyása, a valós hangzást közelítő fonetikus, vagy betű-szám kódot tartalmazó írásmód, a nagybetűk és mondatvégi jelek hanyagolása. Sokszor szervezetlen a beszélgetés: gyakori köszönések szakítják meg, általános a tegeződés és párhuzamos a kommunikáció. Mivel főleg a 15 és a 30 év közötti korosztály használja, a fiatalos nyelvhasználat, a szleng, és idegen nyelvekből átvett szavak jellemzik. Ugyanakkor nem figyelhető meg a szándékos nyelvrontás, inkább a nyelv dinamikus változását, alakulását követhetjük. De nyomot hagy a felhasználók köznyelvi beszédén. A technika vívmányai sokszor elősegítik az emberi kapcsolatok kialakítását - egyesek szerint a wapos chaten mélyebb kapcsolatot lehet kialakítani, mint személyesen - ugyanakkor a hagyományos kapcsolattartási formákat hosszútávon nem pótolják. Mindenesetre színezik az ember társasági életét, és kielégíthetik növekvő információs igényeit.

 

Kapcsolódó linkek:

 

www.21.st.century.phil-inst.hu/2001_dec_konf/RITUPER.pdf - Rituper Tamás: Jobbára ártalmatlan: chat a wapon

www.hetek.hu/index.php?cikk=4478 - Fabini Piroska: Chat a wapon

http://agent.aitia.ai/main.php?folderID=1658articleID=10048ctag=articlelist&iid=1

http://www.ittk.hu/infinit/mobil/  (2003. 11. szám)

(www.wap.hu , www.wap.lap.hu)