A38


Kb. két éve nyílt meg az az Európában szinte egyedülálló kultúr-központ, amely elérhető áron kíván színvonalas szórakozást biztosítani a legkisebbektől kezdve egészen a legöregebbekig. A fiatalok kikapcsolódását biztosítja a jobbnál-jobb koncertek, külföldi és hazai előadók. A hely egyik fő erőssége a nem-mainstream zene. Ez elég tág kategória, és stílus szerint is jól megfér egymás mellett a programban a metaltól kezdve a beatboxon át a jazzig nagyon sok minden. De nem csak zene van, vannak borkóstolók, irodalmi rendezvények, fesztiválok, és állandó fórumokat is vezetnek.
Ez a viszonylag friss kulturális központ egy fiatalos, lendületes honlapot készített. A lap HTML-alapú, flash-intróval. A honlap statikus, gyakorlatilag semmi közvetlen kommunikáció nem jöhet létre készítők/üzemeltetők és felhasználók között. A megjelenítés sem előnyös - nagy felbontású képernyőn középre összemegy, néha nehezen olvasható így. A megoldásnak viszont nagy előnye, hogy könnyen áttekinthető, szép dizájnt hoztak vele létre. A megjelenítés hátrányát is lehet akár pozitív tulajdonságként megemlíteni itt: bár nem teszteltem, de egy kisebb felbontású képernyőn is 100%-osan meg lehet jeleníteni.

A honlap címének beírása után egy flash-intro fogad, de nem szükséges ezt kivárni: egyből lehet a magyar, ill. az angol nyelv közül választani.
Egy rövid áttekintés fogad a főlapon, hivatkozással a programokhoz, ill. a jegykínálat a közeljövőben lévő koncertekre. A leírások ugyanolyanok, mint az alább leírt programok menüpontban. A végén egy kiemelt koncertről/programról van egy cikk, képekkel.
Az áttekintést nagyban segíti az egyszerű menü, aminek legnagyobb hátrány, hogy nem jelzi, hogy melyik menüpontben vagyunk. Egyedül a lap tetején van egy címfej, de eléggé elbújik, és nem mindegyik pontban jelzi egyértelműen az aktuális helyet.
Az első pont a programok, amelyben külön van választva az aktuális hónap programja és a következő hónap előzetese, és az archívum. A programokról minden lényeges információ meg van jelenítve, jól megkülönböztethetően: nap (hányadika/milyen nap), óra, fellépők (nemzetiséggel, mivel állandóan lépnek fel külföldi zenekarok, együttesek), rövid leírás a csapat(ok)ról/buliról, végül a belépő és a támogatók (így relatív olcsón tényleg jó és nagynevű csapatokat tudnak felléptetni). Kis képpel illusztrálják is a programot, amit ki lehet nagyítani, de nem érdemes: egy kis felbontású képet jelenít meg, széthúzva. Igazából nincs is rá szükség, csak az erőforrást foglalja. Kedvébresztőnek/információforrásnak kiválóan megfelelnek ezek a leírások.
Az archívumban havonként lehet válogatni, ahol a nyitástól, 2003 májusától vannak fent az anyagok. 2004 júniusától kezdve szerepelnek képek is, azelőtt csak leírások vannak. Gyakorlatilag a lapokat csak átmásolják az archívumba, nem szerkesztik meg utólag (fölöslegessé vált információk törlése).
A panoráma menüpontban vannak azok a cikkek, amelyeket a belépő lapról lehet elérni, egy-egy aktuális programról. Ez folyamatosan bővül, és már elég jelentős mennyiség van fent, egy kissé áttekintethetetlenül, ráadásul keresni sem lehet bennük, azonban valószínűleg nem tulajdonítanak nekik akkora jelentőséget. Csak az aktuális cikk érdekes, de semmi olyan nincs benne, ami később még fontos/értékes lehetne. Ezek a cikkek belső munkatársak billentyűzetén születtek.
A hajóról-ban egy nagyon jól összefoglalt leírás van a hajóról, nem csak a története (előző 'élete', átalakítása, Magyarországra kerülése), hanem céljáról és tevékenységéről is. Mindehhez oldalt kis képek (fotók, alaprajzok) szolgálnak illusztrációul, amik szintén nagyíthatóak.
A programokról nem csak utólag lehet cikkeket, leírásokat olvasni, de a fotógalériában meg is lehet nézni a kiemelt koncerteken készült képeket. Ezek épp úgy, mint a cikkek, időrendbe vannak rendezve, így egy kicsit könnyebb a keresés, de sajnos itt sem lehet külön keresni. A képek itt nagyobb méretűek, mint a programokban, de ezek is csak tájékoztató jellegűek, viszont sok van belőlük.
A rendezvényközpontban mindent meg lehet tudni, amit kell, ha helységet szeretnénk bérelni. Minden teremről, teraszról van leírás, alapterülettel, és a végén egy kis táblázat a befogadókapacitásról és légkondicionálásról. Az étteremnél meg lehet tekinteni az étlapot is, árakkal együtt, így teljesen előre lehet tervezni a programokat (hány vendég, milyen típus [állófogadás vagy vacsora], hol [fedett vagy szabadtéri], esetlegesen milyen menü és az egész költségvetés).
A kiemeltben a fontosabb rendezvényekről vannak cikkek. Nagyon elbújtatva - én is csak véletlenül találtam rájuk - van pár aloldal: az egyik a digitális koncertterem, ahol - végre - a fellépett csapatokról van betűrendben felsorolás, rájuk kattintva a már fentebb megismert stílusban képekkel tarkított leírások (nem azok, amik máshol már szerepeltek, hanem kifejezetten a csapatról/előadóról szólnak). Van néhány kifelé mutató link is (teljesen észervehetetlenek, nincsenek kiemelve, megkülönböztetve). Ezek többsége a hajón folyó programok, fórumok lapjai, ilyenek a Milyen tér épül itt - beszélgetéssorozat, az In-Fusion sorozat (ennek lehet egyedül elérni a honlapját megkülönböztetett linkről, ez a lapok többségének alján fel van tüntetve) és a Gyerekprogramok - digitális játszóház.
A sajtóban a hajóról/rendezvényeiről/együttesekről megjelent külső cikkek vannak, sajnos azt vettem észre, hogy a régi linkeket nem ellenőrzik, és ezért nagyon könnyen halott linkre lehet tévedni.
Végül a kontaktban vannak az elérhetőségek, és el kell ismerni, nagyon korrekten megadnak minden információt, ami kellhet egy érdeklődőnek, legyen az koncert, jegy, rendezvény, terembérlés, szolgáltatás igénybevétele. Lehet innen letölteni háttérképet is (most éppen a decemberi programmal, egy kicsit érthetetlen, miért pont így és ezt..., és ráadásul itt), ill. itt vannak fent a térképek is.
Az egész fent van angol nyelven is, egy kicsit más struktúrával, de hasonló tartalommal.
Érdekes megoldás, ezért mindenképpen érdemes megemlíteni a Katalógust. Vizuális hatása olyan, mintha egy kiragasztott plakát lenne, és ennek a plakátnak a felirataira kattintva lehet navigálni. Ezt a rendezvényközpont menü aljában megbúvó liknról elérni. A hajóról vannak részletes leírások, érdemes rajta eltölteni pár percet, egyrészt az ötletes megvalósítás tanulmányozása végett, másrészt - talán felesleges, de mindenképpen - érdekes információk miatt.




Emil.RuleZ!


Az Emil.Rulez! honlapja - az együttes profiljához illeszkedően - eléggé 'mulatságos'. A kezdőlapja alapvetően egy blog, ahova a képekkel fűszerezett marhaságokat rakják. Néha elég fárasztó. A dizájn meglehetősen gyorsan változik, ez köszönhető a HTMLre ráültetett CSSnek, de így legalább mindig friss hatású és érdekes marad a honlap, még tartalom nélkül is.
Jellemző a Lemezt akarok venni hivatkozás sűrűsége (igaz, az előző dizájn idején minden második menüpont ez volt...). Ezen kívül a menü egyszerű és egyértelmű.
A zenekar alatt a volt/jelen/ideiglenes jellegű tagok vannak szerepeltetve képpel együtt, és az Emil(.Rulez!) egynév-háromember misztikus rejtélyének magyarázata.
Az Emil.Eulez! nincs az mp3as zenecserélés ellen, ez több megnyilatkozásukban előjön (ld. a zenék oldal alján lévő jognyilatkozatokat!). Ennek ellenére nekik is van kiadójuk, ezért nem tehetik meg, hogy csak simán le lehessen tölteni a zenéiket (meg hát a pénz is kell), ezért a zenékben remixeket és koncertfelvételeket (néha eléggé gyenge minőségben, az igaz) lehet letölteni.
A szövegekben a dalok szövegeit lehet letölteni, és egy kis csemegeként pár Emil.RuleZ!-novella is szerepel a végén, ami kissé megvilágítja a dalszövegek hátterét.
A képek menüben értelemszerűen a galéria van, ahol koncert és fotós szerint lehet nézni a képsorozatokat, ill. háttérképeket lehet letölteni.
Az archívumban a korábbi blogok szerepelnek, immár 10 adag került be ide. Itt szerepel a flash-archívum, ahol különböző flash-menük, bannerek és egyéb animációk vannak.
A lemezt akarok venni-ben egyszerűen és könnyen érthetően van leírva lemezrendelés menete, ami nagyban megkönnyíti a folyamatot.
A koncertet akarok szervezni hasonló, könnyen 'feldolgozható', és minden elérhetőség meg van adva, a szükséges dokumentumokkal együtt.
A barátkozni akarok tulajdonképpen egy linkgyűjtemény, amiben a rajongók által létrehozott fórumok és egy helyes kis bádogmotoros szerepelnek, kommentárokkal.
A nagyon sok menüpont van ugyanez, csak a vicc kedvéért.
A hangiskola pedig a csapat hangtechnikusának, KáBének cikkei vannak kütyükről, keverésről és a hangról.
Ki mutató link nincsen a fórumokon és néhány tag lapján kívül, csak a kiadónak. A blogban vannak elrejtve linkek, de ezeket nehéz megtalálni és teljesen esetlegesek.
Egyszerű, vicces és jó lap ez.




Digitális Irodalmi Akadémia


A Digitális Irodalmi Akadémiát (DIA) a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ munkatársai fejlesztik. Célja egy internetes könyvtár létrehozása, ahol a világ bármely pontjáról ingyenesen meg lehet ismerkedni a magyar kortárs (20. sz. második felétől) szépirodalom legnagyobb neveivel. Rendkívül egyszerű, letisztult és szép honlap, könnyen lehet benne navigálni. Rögtön a bejelentkező lapjáról találhatjuk a szereplő írókat-költőket. A nevekre kattintva először a szerzői jogokra hívják fel a figyelmet (ami a teljes körűen, de csakis MAGÁN célra engedi a felhasználást). Itt a jogszabályt tartalmazó törvény linkjére is lehet kattintani. Továbbmenve az író fényképe és életrajza következik. A menüben megtalálhatóak a digitalizált könyveket, a bibliográfia, a szakirodalom és a szakértő, aki összeállította az író-költő életrajzát, bibliográfiáját, szakirodalmát és a könyveinek digitalizálását végezte.
A digitalizált könyvekben a könyvek, a kiadásuk és a műfajuk vannak táblázatba összefoglalva. A digitalizát könyvre kattintva olvashatjuk a művet, amit egy kattintással le lehet tölteni, ill. a tartalomjegyzéket megnézni. Kereső és súgó is segít a használatban. A tartalomjegyzék és az összes többi, JavaScipttel megírt program (pl. a főlapon a keresés és az újdonságok sajnos nem működik. A részletes adatokban az elektronikus és a nyomtatott könyv tulajdonságai vannak leírva.




Takács Dániel

e-mail