Daly, Steven - Wice, Nathaniel
Alternatív kultúra
amit a '90-es évekről tudni érdemes
Internet címekkel

Az amerikai szerzők szerint az USA-ban a '90-es években (leginkább az évtized első felében, hiszen a könyv 1996-ban már magyar fordításban is megjelent) az Internet kultúraformáló erőként volt jelen. Az internetes fórumokon, levelezőlistákon speciális módon formálódtak az ún. szubkultúrák. Az Internet ezenkívül az egyes témákkal kapcsolatos széleskörû tájékozódásnak is eszköze lett.
Az alternatív kultúra tágabb értelemben minden korban a megszokottól eltérőt jelentette. Konkrétabban egy zenei irányzatot jelölt, amely a Nirvána 1991-92-es fellépésével vette kezdetét. A reklámipar is igyekezett felhasználni a fogalmat: szinte mindent az alternatív jelzővel illettek, amit a fiatal vásárlóközönség nyakába akartak sózni.
Hogy mit is takar ez az alternatív kultúra valójában, azt a lexikonba beválogatott címszavak alapján próbálom megragadni.
Az nyilvánvaló, hogy ebben az időszakban olyan új fogalmak születtek, amelyek aztán többségében bekerültek a mi szóhasználatunkba is. Ilyenek pl. médiamogulok, extrém sportok, new age, punk, virtuális valóság, X-generáció, multikulturalizmus, szupermodellek stb.
A lexikonban megjelenő fogalmak egy része az interneten terjedő kultúrára vonatkozik, összefügg a videojátékok, tévésorozatok, filmek által közvetített divattal. Gyakoriak a kábítószerek használatával és a szexualitással összefüggő kifejezések is. Közülük sok a nem megszokott szexualitásra vonatkozó utalás. Részletesen találkozhatunk az évtized divatos zenei irányzatainak bemutatásával is.

Példák: hypertext - az irodalomba a New York Times Book Review esszésorozatával került. Egy ilyen szöveg lehetett a www.pathfinder.com/twep/Features/Delirium/DelTitle URL-címen, amely helyett a következő cím jelentkezett: http://www.twbookmark.com/, amelyen könyveket, könyvekkel foglalkozó weboldalakat lehet keresni.
MUD - internetes szerepjátékok - http://aragorn.uio.no/ - ez a szerver ma is mûködik. A MUD-ra rálinkelve juthatunk el a konkrét játékokhoz.
industrial - zenei irányzat - www.uib.no/People/henrik/industrial címen ma is mûködik az Industrial Gateway, amely archívumot és további linkeket egyaránt tartalmaz.
heroin - http://users.rcn.com/clueless.interport/nama1.html címen a National Allience of Methadone Advocates weblapja érhető el.

A fogalmakon kívül nevek szerepelnek címszóként.
A zenei irányzatokhoz kapcsolódóan zenészek neve, együttesek neve is szerepel. Pl. Courtney Love, Aerosmith, Madonna - www.iuma.com/Warner/html/Madonna.html - az elérési pont átszerkesztés alatt áll.
Szerepelnek írók (Salman Rusdie), színészek (Keanu Reeves) - egyikük címe sem elérhető jelenleg.
Filmrendezők, újságírók, divattervezők pl. Jean-Paul Gaultier, mint a korszak meghatározó embere. A divatmárkák ugyancsak szerepelnek a címszavak között (Lacoste, Mentos, Stüssy), ill. a gyártó cégek. Közülük az egyik legismertebb ma is az Adidas - a www.adidas.de cím helyett ugyan a www.adidas.com címen, de ma is megtalálható.
Találkozhatunk tévémûsorokkal, nálunk is ismertek pl. a Star Trek, a Twin Peaks, X-Akták.
Nálunk most kezdenek megjelenni könyvek a Wicca (boszorkányok) témakörében - sajnos az itt közölt cím nem mûködik.
A szervezetek közül számunkra is ismert az Amnesty International emberi jogi szervezet neve - a webcím már nem aktuális.
A környezetvédő szervezetek közül legismertebb a Greenpeace - a Greenpeace International Homepage a www.greenpeace.org címen érhető el.

Megvizsgáltuk azt, hogy az Internet milyen hatással volt a kultúra alakulására.
" A számítógépes kultúrához kapcsolódik a MIDI, amely a zenei felvétel digitális elkészítésének segédeszköze. Az itt jelzett címek sem mûködnek már.
" Az emoticons címszó alatt az elektronikus levelezésekben használt jeleket mutatják be, amelyek kifejezetten az online-kultúra termékei.
" Yahoo - 1994-ben keletkezett katalógusrendszer az Internethez - keresőként ma is használatos segédeszköze a webes tájékozódásnak. (www.yahoo.com)
" hackerek - megtudhatjuk a szócikkből, hogy eredetileg a hackerek a gyors matematikai mûveletekre fejben képes emberek elnevezése; míg a crackerek a feltörők, de a közbeszédben egy kalap alá veszik őket. A szócikk Bill Gates-t is hackernek nevezi.

Elég erőteljesen szerepelnek számítógéppel, internettel kapcsolatos kifejezések, jelenségek a címszavak között. Nagyon sok közülük számunkra ismeretlen volt, hiszen kevés honosodott meg belőle nálunk is. Példáinkban számunkra, de talán olvasóink vagy hallgatóink számára is ismert jelenségeket villantottunk fel - jórészt jelzésszerûen csupán.
A könyv átböngészése mindenesetre érdekes képet vázol elénk a 80-as, 90-es évek amerikai ifjúságáról. Sok mindent megtudunk belőle, de tudásunkat a weben való eligazodásban ezesetben kevésbé tudjuk hasznosítani.

A könyv 1996-ban jelent meg magyarul, 1995-ben angolul. A 90-es éveknek csupán az első fele telt még csak el akkortájt, tehát egyáltalán nem meglepő, hogy a vizsgált jelenségek a 80-as évekre talán még erőteljesebben jellemzőek. A személyek életrajzi adatai ill. a szócikkekben szereplő dátumok is arra mutatnak, hogy a megszokottól eltérő jelenségek korábban keletkeztek, de a 90-es évek első felében is jellemzik a fiatalok kultúráját az Egyesült Államokban.
Az időtényezőből következően az Internet-címek nagy része ma már nem mûködik. Az Internet lényegéből fakad ez, hiszen a mai magyarországi webhelyek is állandó megújulási kényszert követve címüket is gyakran változtatják. Tehát az akkori cím helyett az információ másutt még biztosan fellelhető. Erre mutat, hogy a tanulmányozott esetekben a közvetítő webszerverek léteznek a megadott címen, csak a tartalom már nincs rajta.
A példákban szereplő címek kiválasztásánál törekedtünk arra, hogy számunkra is ismerős, tehát valószínûleg nem elavult webhelyek után tudakozódjunk. Több esetben ez bevált, de nem mindig mûködött. A könyv elején szereplő felszólítás: "Ha az Internet-cím nem mûködik, a frissítést keresd itt www.altculture.com" sem szerencsés ma már, hiszen ez a cím sem élő.
8 különböző fajta Internet-cím szerepel az egyes szócikkek után, ahonnét a témáról bővebben és online módon tájékozódhatunk. Ezek: WEB, Gopher, FTP, E-mail, Usenet, Mail List, IRC, Telnet - fogalommagyarázatukat megkapjuk a könyv elején segítségül. Az avulás miatt csak a web-címek kipróbálásának láttuk értelmét.

Formailag tehát egy betûrendes felépítésû lexikonnal állunk szemben. Szürke keretben hosszabb lélegzetû bemutatással is találkozhatunk - ezek a korszakra legjellemzőbb jelenségekre térnek ki. Szerzőjük is van. (Pl. spiritualizmus - Erik Davis cikke - a cikk után közölt cím már nem élő.)
A szócikkek nem minden esetben utalnak internetes elérhetőségre. Mégis helyük van a kulturális jelenségek között. A szócikkek közötti kapcsolatokat a NAGYBETÛS SZAVAK jelzik a szövegben. A nagybetûvel írt szavakra a lexikon megfelelő helyén újra rákereshetünk. A hypertext technika írásbeli megjelenése kissé nehézkes, s rájönni sem volt egyszerû, hogy a nagybetûs írás mire akar utalni. Néhol ugyan található utalás (lásd NAGYBETÛS), a többi helyen azonban csak a szövegből kiemelkedő nagybetûs szavak szerepelnek utalás nélkül.
Minket a betûrendes tárgymutató tanulmányozása vezetett rá a felépítés felismerésére. A mutatóban ugyanis azok a nevek, kifejezések, fogalmak szerepelnek, amelyek nem a szócikkek élén állnak, hanem a szöveg belsejében találhatók. Hagyományos lexikonban ilyenre nincs példa. A mutatóban azokra a szavakra kerestünk rá, amelyek mellett sok oldalszám szerepelt. Köztük van a kiemelt cikk is.
Pl. MTV (www.mtv.com) - 122 helyen van megemlítve a szövegben. Az alternatív szó 64 helyen szerepel. Gyakori még a CD-ROM, DAT, dis, hip-hop, Internet, punk, rave kifejezések említése is.
Az érdekesség után nyomozva (pl. varangyfagylalt) kiderült, hogy a mutatóban közölt oldalszámok nem egyeznek a ténylegessel néhány helyen.

A magyar fordítók az amerikai helyzetkép után megkísérelték felvázolni a magyar helyzetet. Olyan kísérleteket ismertetnek, amelyek az új globális kultúrába való bekapcsolódást szolgálják. A technológia fejletlensége miatt különböző, párhuzamosan létező alternatív szubkultúrák a könyv fordításának időpontjában keresték az utat egymás felé.
Szervezetek - pl. Zöld Pók www.rec.hu - a környezetvédők fóruma - ma is mûködik.
Digitális lapok Internetto - amely, tudjuk, megszûnt, ill. átalakult.
MEK - gopher: URSUS.BKE.HU címen mûködött akkoriban.
Magyar Narancs, Jelenkor, Gondolat-Jel, Replika
Közülük a Jelenkort kerestük fel, megtaláltuk a könyvben közölt címen: www.jpte.hu/pecs/jelenkor/index.html
A 90-es évek jellemző zenekarai nálunk a Bizottság, a Kispál és a Borz - a megadott címen a szerver nem található.
Kísérlet a dASH Virtuális Galéria, amely kitekintést ígér a világ többi virtuális galériája felé.
Az itt szereplő URL-cím a megadott szerveren ugyancsak nem található.

Szerencsére azóta a magyar weboldalakon is szinte az élet minden területéről találhatók információk. Érdekes lenne feltérképezni, melyek azok a fogalmak, nevek, jelenségek, amelyek a mai magyar fiatalok életérzését tükrözik vissza. Szívesen olvasnék ilyen tanulmányt, lexikont - habár valószínûleg az is gyorsan elavulna.